Radio Caroline 648 kHz (Anglie)

   Legendární pirátská stanice ze 60. let – Radio Caroline – byla v roce 1967 donucena, spolu s dalšími pirátskými stanicemi na lodích ve vodách kolem Velké Británie, ukončit činnost. Po 50 letech – v letošním roce 2017 – jí na četné žádosti udělil britský regulátor Ofcom licenci na kmitočet 648 kHz a výkon 1 kW. V první polovině listopadu proběhly první testy během víkendu výkonem 0,5 kW. Teď je stanice v éteru znovu a zahájení pravidelného vysílání se prý blíží. Dnes ráno mě překvapilo, že jsem ji také slyšel, přestože na kmitočtu je silný vysílač ze Slovinska. Ale před 10. hodinou už měl větší úniky a při jednom z nich byla Caroline slyšet chvíli docela dobře. Důkazem je nahrávka. Má tři části: 1. příjem u mne, 2. přepnutí na přijímač na jihovýchodě Anglie, 3. přepnuto zpět na můj přijímač (je slyšet, že Slovinsko už se opět začíná objevovat). – Jelikož stále probíhá test, stanice se zatím nijak nehlásí. Své vysílání zaměřuje na jihovýchodní oblasti Anglie (Essex a Suffolk), pořady vznikají na její lodi Ross Revenge, která je v té oblasti zakotvena u pobřeží, vysílací středisko je umístěno v oblasti Orfordness u pobřeží, asi 130 km severovýchodně od Londýna, kde jsou stožáry BBC včetně antény na 648 kHz, což byl kmitočet BBC do roku 2011.

Nahrávka je z 6.12.2017 v 0850 UTC.

Dodatek 1:

Od dneška – 7.12. – vysílá nové Radio Caroline identifikace. Sice ne příliš často, ale jednu se mi podařilo zachytit v 0740 UTC, když se signál v jednu chvíli značně zlepšil a stanice ze Slovinska zcela zmizela v pozadí. Byla použita anténa směřující na západ, ale Caroline byla slyšet i na všesměrové anténě MiniWhip. Tady je nahrávka s ID: „6-4-8  6-4-8 Radio Caroline“. Součástí ID je i píseň se slovy „Čekali jsme dlouho…“ :

Dodatek 2:

A do třetice Radio Caroline: začalo vysílat oznámení o zkušebním provozu. Kvůli dobré srozumitelnosti (a kvalitnímu dokumentu do budoucna) jsem udělal nahrávku přes přijímač na pobřeží Holandska – z břehu na břeh, nějakých 350 km přes vodu:

Na obrázku je loď Ross Revenge, ze které Caroline kdysi vysílala přímo z mezinárodních vod.

Autor: karelhonzik

QTH: Amberg, Germany (close to border Germany-Czechia) Receiver: Perseus SDR Antennas: various beverages and loops
Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.