Radio Reloj 960 kHz (Kuba)

   Radio Reloj je jeden z celostátních programů na Kubě. Nepřetržitě vysílá zprávy a různé další informace, které obvykle čtou dva moderátoři ve studiu. Jelikož Reloj = Hodiny, stanice zároveň slouží k neustálému ohlašování přesného času. V pozadí moderátorů běží sekundové impulsy a každou minutu je ohlášen čas. Kromě ID „Radio Reloj“ ještě zazní zapípání značky RR morseovkou ( . – .   . – . )

Tuto stanici jsem slyšel nedávno v neděli ráno po 7. hodině. Signál byl slabý, myslel jsem, že slyším nějakou běžnou latinskoamerickou stanici, ale pak jsem zachytil zapípání značky RR. Bylo to na kmitočtu 960 kHz, hned vedle kmitočtu 954 kHz, kde jsou silné vysílače Českého rozhlasu 2. Na 960 kHz vysílá na Kubě vysílač Guantánamo, což je velmi známá lokalita z historie. Vysílač má malý výkon 10 kW a je v Evropě velmi vzácný. Tak např. ve statistice anglického renomovaného DX klubu Medium Wave Circle je uvedeno jeho zachycení v roce 2016, ve statistice skandinávských zemí byl za posledních 5 let slyšet jen jednou, a to v roce 2018.

Mám dvě nahrávky: první je moje vlastní, jak jsem slyšel Radio Reloj přímo z éteru, značka „RR“ je slyšet v 17. sekundě:

Druhá nahrávka je z internetového streamu ve studiové kvalitě, kde je pěkně slyšet celý ceremoniál, který se odehrává každou celou minutu:

Nahrávku přímo z éteru jsem pořídil 17.2.2019 v 0630 UTC. Na obrázcích je pohled do studia s pomocnými hodinami a vysílač Guantánamo na mapě Kuby:

  

Autor: karelhonzik

QTH: Amberg, Germany (close to border Germany-Czechia) Receiver: Perseus SDR Antennas: various beverages and loops
Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Radio Reloj 960 kHz (Kuba)

  1. Pingback: cialis online pharmacy

  2. Pingback: hydroxychloroquine covid

Komentáře nejsou povoleny.