KCKK Littleton CO 1510 kHz (USA)

    Dnešní ranní překvapení mělo podobu hudební stanice KCKK ze vzdáleného Colorada. Stačí pohled na mapku a je vidět, že tento stát leží zhruba ve středu USA a to už je na středních vlnách pěkná vzdálenost a stanice z hloubi USA je skutečná vzácnost! Vysílač pokrývá oblast hlavního města Denver a má noční výkon 50 kW. Licence zní na Littleton, což je jižní předměstí Denveru.  Anténní systém vysílá signál ve směru sever-jih. Stanice se hlásí jen svým druhým jménem Rock, což znamená spíš „skálu“ než rockovou hudbu, protože hraje největší hity pop-music od roku 1950 dodnes.

Nahrávka je složena ze dvou částí: zvuk z rádia a zvuk z webového streamu. Stream je opožděn o 11 sekund, takže můžeme slyšet opakování toho, co zaznělo v rádiu. Ukázka streamu končí identifikací. V rádiu se mi ji bohužel nepodařilo nahrát, protože signál hodně kolísal, ztrácel se a vracel jen na malé chvilky. Prostě pravý DX příjem. Vzdálenost mezi vysílačem a přijímačem byla asi 8300 km! Stanice se hlásí vždy jen svým FM kmitočtem: „93.7 – The Rock“.

Nahrávka je z 8.2.2018 v 0803 UTC (!). Tento velmi pozdní čas (90 minut po východu Slunce v místě přijímače) je typický pro velmi vzdálené signály. Ty nejvzdálenější přicházejí nejpozději, až na samém konci příjmového okna. To má ale svůj háček: abychom je zachytili, musí být výborné příjmové podmínky (ionosféra, geomagnetické pole) a dlouhá a směrová anténa, protože jsou slabé.

Na obrázcích je mapka s umístěním vysílače, logo se skálou, směrový anténní systém KCKK složený ze čtyř stožárů a azimutální mapka, na které je vidět cesta signálu z Colorada k nám (červená čára).

   

     

Autor: karelhonzik

QTH: Amberg, Germany (close to border Germany-Czechia) Receiver: Perseus SDR Antennas: various beverages and loops
Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.