Radio Naval, Guayaquil 1510 kHz (Ekvádor)

   Podivné pípání můžeme někdy zachytit v noci nebo brzy ráno na 1510 kHz. Připomíná sekundové impulsy časových stanic, jak je známe z krátkých vln. Ale na středních vlnách by žádná časová stanice neměla vysílat. Alespoň to neuvádí žádný ze seriózních seznamů. A přesto ano.

Stanici Radio Naval (Námořní rádio) provozuje v Ekvádoru vojenské námořnictvo. Přes den slouží jako informační médium. Od 5:30 do 20 hodin místního času vysílá zpravodajství ze života armády, upozorňuje na přírodní katastrofy (zemětřesení, tsunami apod.), zabývá se příspěvkem armády k ochraně přírody. V noci se připojuje k ekvádorské časové stanici a vysílá nepřetržitou časovou službu. Ta se skládá ze sekundových impulsů a hlášení času každou minutu mužským hlasem.

Na kmitočtu vysílají v Ekvádoru dvě stanice, ta druhá je Radio Monumental v hlavním městě Quito. Výkon vysílače Radia Naval je 0,5 kW. Někdy jsou u nás slyšet obě stanice současně. To uslyšíme i na nahrávce. Hudbu tam hraje Radio Monumental, pípání je z Radia Naval. Hlášení času začíná v sekundě :12.

Nahrávka je ze 4.4.2019 v 0451 UTC.  –  Jelikož hlášení času není na nahrávce příliš srozumitelné, udělal jsem ještě jednu nahrávku z internetového streamu. Na ní slyšíme to, co slyší posluchač v ekvádorském přístavním městě Guayaquil, když si večer nebo v noci na rádiu naladí  kmitočet 1510 kHz:

Na obrázcích vidíme město Guayaquil na mapě Jižní Ameriky, Guayaquil z leteckého pohledu a budovu Radia Naval.

   

Autor: karelhonzik

QTH: Amberg, Germany (close to border Germany-Czechia) Receiver: Perseus SDR Antennas: various beverages and loops
Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.